CM2L40-75KZ
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CM2L40-75KZ
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 275mm standard stroke length suitable for a wide range of applications.
  • 3Axial foot mounting style (L) for easy and secure installation.
  • 4Rubber cushioning and heat-resistant tarpaulin for enhanced durability.
  • 5Rod end male thread for versatile connection options.
Product Details
CM2L40-75KZ
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Heat Resistant Tarpaulin
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm