CM2KB40-50AZ
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2KB40-50AZ
Key Features
  • 140mm bore size and 50mm standard stroke for reliable performance in automation systems.
  • 2Double-side bossed (B) mounting style ensures easy and secure installation.
  • 3Air cushion design for smooth and controlled cylinder movement, reducing impact.
  • 4Rod end male thread allows for versatile attachment options in various applications.
  • 5Standard configuration without auto switches, suitable for custom switch integration.
Product Details
CM2KB40-50AZ
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Suffix For Cylinder
Air Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm