CM2G40R-25Z-W
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2G40R-25Z-W
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 225mm stroke length ensures precise and controlled movement.
  • 3NBR (Nitrile Rubber) seals provide excellent water resistance and durability.
  • 4Double knuckle joint (W) allows for flexible mounting and alignment.
  • 5Head flange mounting style (G) ensures easy and secure installation.
Product Details
CM2G40R-25Z-W
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Double Knuckle Joint
Pivot Bracket
None
Rod And Thread
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Stroke
Stroke 25 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm