CM2F40TN-500
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2F40TN-500
Key Features
  • 140mm bore size ensures powerful and precise linear motion for industrial applications.
  • 2500mm stroke length provides extended reach for versatile automation tasks.
  • 3NPT port thread type offers secure and leak-proof connections for pneumatic systems.
  • 4Rod side flange style (F) allows for easy and stable mounting in various setups.
  • 5Standard design without auto switches simplifies installation and reduces complexity.
Product Details
CM2F40TN-500
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Bracket
Suffix For Cylinder2
Without Rod Boot,Rubber Bumper
Suffix For Cylinder
Without Rod Boot,Rubber Bumper
Cylinder Stroke
500 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm