CM2F32-300AK
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CM2F32-300AK
Key Features
  • 132mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2300mm standard stroke length suitable for a wide range of applications.
  • 3Rod side flange style (F) for secure and easy mounting.
  • 4Heat-resistant tarpaulin rod boot (AK suffix) ensures durability in harsh conditions.
  • 5Air cushion feature for smooth and controlled cylinder movement.
Product Details
CM2F32-300AK
Made To Order
Standard
Auto Switch Mounting Bracket
Suffix For Cylinder2
Without Rod Boot,Rubber Bumper
Suffix For Cylinder
Rod Boot:Heat Resistant Tarpaulin,Air Cushion
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 32 mm