CM2E40TN-300Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2E40TN-300Z
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operation.
  • 2300mm standard stroke length suitable for a wide range of applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Integrated clevis mounting style for easy and flexible installation.
  • 5Rubber cushion and rod end male thread for durability and smooth operation.
Product Details
CM2E40TN-300Z
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm