CM2E40-200SZ
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2E40-200SZ
Key Features
  • 140mm bore size for optimal force output in compact applications.
  • 2200mm standard stroke length for versatile motion control.
  • 3Single-acting, spring return design for simplified operation.
  • 4Integrated clevis mounting style for easy installation.
  • 5Standard configuration ensures reliability and compatibility.
Product Details
CM2E40-200SZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Rod And Thread
Rod End Male Thread
Action
Single Acting,Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 200 mm
Bore Size
Bore Size 40 mm