CM2E25-160Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2E25-160Z
Key Features
  • 125mm bore size ensures optimal force output for industrial applications.
  • 2160mm stroke length provides precise linear motion control.
  • 3Integrated clevis style (E) for easy and secure mounting.
  • 4Rubber cushioning reduces impact and noise during operation.
  • 5Rod end male thread allows for versatile attachment options.
Product Details
CM2E25-160Z
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 25 mm