CM2C40TN-250Z-NV
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2C40TN-250Z-NV
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic actuation.
  • 2250mm standard stroke length suitable for a wide range of applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Single clevis mounting style for easy installation and flexibility.
  • 5Rubber cushion and rod end male thread for enhanced durability and performance.
Product Details
CM2C40TN-250Z-NV
Made To Order
Standard
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Pivot Bracket
Pivot Bracket
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Suffix For Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm