CM2C40TN-125Z-NV
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2C40TN-125Z-NV
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operation.
  • 2125mm standard stroke length for versatile industrial applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Single clevis mounting style for easy installation and flexibility.
  • 5Pivot bracket and single knuckle joint for enhanced motion control.
Product Details
CM2C40TN-125Z-NV
Made To Order
Standard
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Pivot Bracket
Pivot Bracket
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Suffix For Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 125 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm