CM2C40-75Z-XC6
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2C40-75Z-XC6
Key Features
  • 1Stainless steel construction for durability and corrosion resistance in harsh environments.
  • 240mm bore size and 75mm standard stroke for precise and powerful linear motion.
  • 3Single clevis mounting style (Type C) for easy installation and flexibility.
  • 4Rubber cushioning and rod end male thread for smooth operation and secure attachment.
  • 5No auto switch included, allowing for customization with external sensors or switches.
Product Details
CM2C40-75Z-XC6
Made To Order
Made Of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm