CM2C32-300Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2C32-300Z
Key Features
  • 132mm bore size for powerful and precise pneumatic operation.
  • 2300mm standard stroke length suitable for a wide range of applications.
  • 3Single clevis mounting style (Type C) for easy installation and flexibility.
  • 4Rubber cushioning and rod end male thread for durability and smooth operation.
  • 5Standard configuration without auto switches, ideal for custom setups.
Product Details
CM2C32-300Z
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 32 mm