CM2C25V-40AZ
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2C25V-40AZ
Key Features
  • 125mm bore size for optimal force output in compact applications.
  • 240mm stroke length provides precise linear motion control.
  • 3FKM fluoro rubber seals ensure water resistance and durability.
  • 4Air cushioning (A) for smooth and quiet operation at stroke ends.
  • 5Single clevis mounting style (C) for easy installation and flexibility.
Product Details
CM2C25V-40AZ
Rod End Bracket
Without Rod End Bracket
Pivot Bracket
None
Rod And Thread
Rod End Male Thread
Cushion
Air Cushion
Water Resistant Cylinders
FKM Seal (Fluoro Rubber)
Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 25 mm