CM2B40TN-250Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2B40TN-250Z
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 2250mm standard stroke suitable for a wide range of industrial applications.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free connections.
  • 4Basic double-side bossed mounting style for easy installation.
  • 5Rubber cushion and rod end male thread for durability and reliability.
Product Details
CM2B40TN-250Z
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 40 mm