CM2B40-60AZ
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2B40-60AZ
Key Features
  • 140mm bore size for powerful and precise pneumatic operations.
  • 260mm stroke length ensures optimal movement for various applications.
  • 3Basic double-side bossed mounting style (B) for easy installation.
  • 4Air cushion design (Suffix A) for smooth and controlled cylinder movement.
  • 5Standard Rc port thread type for secure and leak-free connections.
Product Details
CM2B40-60AZ
Suffix For Cylinder
Air Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Bore Size
Bore Size 40 mm