CM2B40-2000Z
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2B40-2000Z
Key Features
  • 140mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 22000mm long stroke provides extended reach and flexibility.
  • 3Double-side bossed mounting (B-style) for easy and secure installation.
  • 4Rubber cushioning and male rod end thread for durability and compatibility.
  • 5Standard pneumatic operation without auto switches for simplified setup.
Product Details
CM2B40-2000Z
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm