CM2B25V-40AZ
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2B25V-40AZ
Key Features
  • 125mm bore size for optimal force output in compact applications.
  • 240mm stroke length provides precise linear motion control.
  • 3FKM fluoro rubber seal ensures durability and resistance to harsh environments.
  • 4Air cushion design reduces impact and noise during operation.
  • 5Double boss mounting style (Basic Style B) for easy and secure installation.
Product Details
CM2B25V-40AZ
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Without Rod End Bracket
Pivot Bracket
None
Rod And Thread
Rod End Male Thread
Cushion
Air Cushion
Water Resistant Cylinders
FKM Seal (Fluoro Rubber)
Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 25 mm