CM2B20-100FZ
In Stock
Last updated: 2026/5/12
SMC CM2B20-100FZ
Key Features
  • 120mm bore size for optimal force and speed in compact applications.
  • 2100mm standard stroke provides precise linear motion control.
  • 3Rubber cushioning ensures smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 4Rc port thread type for secure and leak-free air connections.
  • 5Basic double-side bossed mounting style for easy installation and versatility.
Product Details
CM2B20-100FZ
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Pivot Bracket
None
Suffix For Cylinder2
Rubber Cushion,Rod End Male Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Suffix For Cylinder
Rubber Cushion,Rod End Female Thread,Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 20 mm