CDUJB12-20DM-F8P
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDUJB12-20DM-F8P
Key Features
  • 1Built-in auto switch with a solid-state design for reliable operation.
  • 212mm bore size and 20mm standard stroke for precise control.
  • 3Double-acting cylinder ensures efficient bidirectional movement.
  • 4Lateral mounting orientation for versatile installation options.
  • 5Includes a 3-wire (PNP) solid-state auto switch with a 0.5m lead wire and indicator light.
Product Details
CDUJB12-20DM-F8P
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Thread
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm