CDS2T160TF-650-XC3DA
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2T160TF-650-XC3DA
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 2160mm bore size for high force output in industrial applications.
  • 3650mm stroke length suitable for long-range linear motion.
  • 4Special port location (XC3DA) for flexible installation in tight spaces.
  • 5Center trunnion mounting (T-type) ensures stability and easy alignment.
Product Details
CDS2T160TF-650-XC3DA
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 160 mm