CDS2L160TN-1600
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2L160TN-1600
Key Features
  • 1160mm bore size for high force output in demanding applications.
  • 21600mm standard stroke provides extended reach for versatile use.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free connections.
  • 4Built-in auto switch (magnet) for precise position detection.
  • 5Foot mounting style (L) offers stable and secure installation.
Product Details
CDS2L160TN-1600
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Cylinder Stroke
Standard Stroke 1600 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 160 mm