CDS2L125-100
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2L125-100
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 2125mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 3Standard 100mm stroke provides optimal movement for automation tasks.
  • 4Foot mounting style (L) offers easy and secure installation.
  • 5Rc port thread type ensures compatibility with standard fittings.
Product Details
CDS2L125-100
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Suffix For Cylinder2
Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Stroke Adjustment Symbol
None
Suffix For Cylinder
Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 125 mm