CDS2G160TN-400
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2G160TN-400
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 2160mm bore size ensures high force output for demanding applications.
  • 3NPT port thread type for secure and leak-free connections.
  • 4Standard 400mm stroke provides flexibility in various industrial uses.
  • 5Head flange mounting style for easy and stable installation.
Product Details
CDS2G160TN-400
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Cylinder Stroke
Standard Stroke 400 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 160 mm