CDS2G160-100
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2G160-100
Key Features
  • 1160mm bore size for high force output in industrial applications.
  • 2Built-in auto switch (magnet) for precise position detection.
  • 3Head flange mounting style ensures secure and stable installation.
  • 4Standard 100mm stroke suitable for a wide range of automation tasks.
  • 5Rc port thread type for reliable and leak-free air connections.
Product Details
CDS2G160-100
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm