CDS2F125-150-Z73L3
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2F125-150-Z73L3
Key Features
  • 1Built-in reed auto switch with indicator light for precise position detection.
  • 2Rod side flange style mounting ensures secure and stable installation.
  • 3125mm bore size and 150mm standard stroke for robust performance.
  • 43-wire DC24V/AC100V compatible auto switch with 3m lead wire for flexibility.
  • 5Standard configuration without rod boot, suitable for various industrial applications.
Product Details
CDS2F125-150-Z73L3
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Suffix For Cylinder2
Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Stroke Adjustment Symbol
None
Suffix For Cylinder
Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 125 mm