CDS2C125TN-100-F5PWSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2C125TN-100-F5PWSAPC
Key Features
  • 1Built-in auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and control.
  • 2NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 3Pre-wired connector (M8-3 pin) simplifies installation and reduces setup time.
  • 4Solid-state auto switch supports DC 5V, 12V, and 24V for versatile compatibility.
  • 5Single clevis mounting style provides stable and reliable operation.
Product Details
CDS2C125TN-100-F5PWSAPC
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Suffix For Cylinder2
Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Stroke Adjustment Symbol
None
Suffix For Cylinder
Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 125 mm