CDS2C125TN-100
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2C125TN-100
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for precise position detection.
  • 2125mm bore size for high force output in industrial applications.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free connections.
  • 4Standard 100mm stroke for versatile automation solutions.
  • 5Single clevis mounting style for easy and flexible installation.
Product Details
CDS2C125TN-100
Auto Switch
Without Auto Switch
Suffix For Cylinder2
Without Rod Boot
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Stroke Adjustment Symbol
None
Suffix For Cylinder
Without Rod Boot
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 125 mm