CDS2B160-35-XC3CA
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2B160-35-XC3CA
Key Features
  • 1Built-in auto switch (magnet) for automated position detection and control.
  • 2160mm bore size for high force output in industrial applications.
  • 335mm stroke length for precise and efficient linear motion.
  • 4Special port configuration (XC3CA) for flexible installation and optimal performance.
  • 5Basic mounting style (B) ensures easy integration into various systems.
Product Details
CDS2B160-35-XC3CA
Auto Switch
Without Auto Switch
Bore Size
Bore Size 160 mm