CDS2B160-250-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2B160-250-M9PSAPC
Key Features
  • 2160mm bore size and 250mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3DC5V/12V/24V compatible (DC4.5~28V) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Basic mounting style (B) ensures straightforward installation and versatility.
  • 5Includes 2 auto switches with PNP 3-wire configuration for reliable signal output.
Product Details
CDS2B160-250-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Bore Size
Bore Size 160 mm