CDS2B160-1000-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2B160-1000-M9PSAPC
Key Features
  • 2160mm bore size and 1000mm standard stroke for high-force applications.
  • 3PNP 3-wire configuration with indicator light for clear operational feedback.
  • 4Wide voltage range (DC 4.5~28V) compatibility for versatile use.
  • 5Durable design without rod boot, suitable for industrial environments.
Product Details
CDS2B160-1000-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 1000 mm
Bore Size
Bore Size 160 mm