CDS2B140-800-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS2B140-800-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in auto switch with magnet for reliable position detection.
  • 2140mm bore size and 800mm stroke for high-force applications.
  • 3Pre-wired M8-3 pin connector with indicator light for easy installation.
  • 4Solid-state auto switch supports DC 5V, 12V, and 24V for versatile use.
  • 5Standard mounting style (Basic) ensures compatibility with various setups.
Product Details
CDS2B140-800-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 800 mm
Bore Size
Bore Size 140 mm