CDS1WF125-100
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1WF125-100
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2Rod side flange style ensures secure and stable mounting.
  • 3Aluminum or steel tube options for durability based on stroke requirements.
  • 4Standard 100mm stroke with air-hydro cushioning for smooth operation.
  • 5Rc port thread type for reliable and leak-free connections.
Product Details
CDS1WF125-100
ParameterValueParameterValue
Class 2 Pressure Vessel
Applicable
Auto Switch
Without Auto Switch
Suffix For Cylinder
With cushion in both sides(Air-hydro type has nocushion.)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 125 mm
Tube Material
Aluminum Tube: Bore Size 125,140,Stroke 1000 mm Or Less; Bore Size 160, Stroke 1200 mm or Less. Steel Tube: Bore Size 125,140,Stroke 1001mm Or More; Bore Size 160,Stroke 1201mm Or More; Bore Size 180~300.