CDS1T180-150
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1T180-150
Key Features
  • 1Center trunnion mounting for stable and secure installation.
  • 2180mm bore size delivers high force output for demanding applications.
  • 3Standard 150mm stroke ensures precise and reliable operation.
  • 4Rc port thread type for easy and secure connection to pneumatic systems.
  • 5Dual cushioning on both sides for smooth and controlled cylinder movement.
Product Details
CDS1T180-150
Cylinder Stroke
Standard Stroke 150 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 180 mm