CDS1LN160-75-XC3CB
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1LN160-75-XC3CB
Key Features
  • 1160mm bore size for high force output in industrial applications.
  • 2Non-lube (N) design reduces maintenance and ensures smooth operation.
  • 3Foot mounting style (L) provides stability and easy installation.
  • 4Special port and cushion valve locations (XC3CB) for customized setups.
  • 575mm stroke with cushioning on both sides for precise motion control.
Product Details
CDS1LN160-75-XC3CB
Bore Size
Bore Size 160 mm