CDS1L125-1200
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1L125-1200
Key Features
  • 1Foot mounting style (L) ensures stable and secure installation in various industrial setups.
  • 2125mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 3Standard stroke of 1200mm offers extended reach for versatile operations.
  • 4Rc port thread type ensures reliable and leak-free air connections.
  • 5Comes with cushioning on both sides for smooth operation and reduced impact at stroke ends.
Product Details
CDS1L125-1200
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Suffix For Cylinder2
With Cushion In Both Sides(Air-hydro Type Has Nocushion.)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Stroke Adjustment Symbol
None
Suffix For Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 1200 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 125 mm