CDS1FN160-700-XC3AD
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1FN160-700-XC3AD
Key Features
  • 1160mm bore size for powerful and precise linear motion.
  • 2700mm standard stroke suitable for long-range applications.
  • 3Rod side flange style (F) for secure and stable mounting.
  • 4Non-lube type (N) reduces maintenance requirements.
  • 5Special port location (XC3AD) for flexible installation options.
Product Details
CDS1FN160-700-XC3AD
Auto Switch
Without Auto Switch
Suffix For Cylinder2
With Cushion In Both Sides(Air-hydro Type Has Nocushion.)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Stroke Adjustment Symbol
None
Suffix For Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 700 mm
Bore Size
Bore Size 160 mm