CDS1F160TF-400-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1F160TF-400-M9PSAPC
Key Features
  • 1Robust 160mm bore size for high-force applications.
  • 2400mm standard stroke for extended reach and flexibility.
  • 3Rod side flange mounting ensures secure and stable installation.
  • 4Pre-wired solid-state auto switch (M9PSAPC) with M8-3 pin connector for easy integration.
  • 5Dual cushioning (air-hydro type) for smooth operation and reduced impact.
Product Details
CDS1F160TF-400-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 400 mm
Port Thread Type
G
Bore Size
Bore Size 160 mm