CDS1F160-400-M9PSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1F160-400-M9PSAPC
Key Features
  • 1160mm bore size and 400mm standard stroke for robust performance.
  • 2Rod side flange mounting style ensures secure installation.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy integration.
  • 4Dual cushioning on both sides for smooth operation and reduced impact.
  • 5Versatile voltage support (DC5V, 12V, 24V) for flexible application use.
Product Details
CDS1F160-400-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 400 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm