CDS1F140TN-800
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1F140TN-800
Key Features
  • 1140mm bore size for powerful and efficient operation in demanding applications.
  • 2800mm standard stroke provides extended reach for versatile industrial use.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Rod-side flange mounting style for easy and stable installation.
  • 5Comes with cushioning on both sides for smooth and controlled motion.
Product Details
CDS1F140TN-800
Auto Switch
Without Auto Switch
Cylinder Stroke
Standard Stroke 800 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 140 mm