CDS1F140TN-300
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1F140TN-300
Key Features
  • 1Robust construction with a 140mm bore size for high-force applications.
  • 2300mm standard stroke provides extended linear motion capabilities.
  • 3NPT threaded ports ensure secure and leak-free air connections.
  • 4Rod side flange mounting style for easy and stable installation.
  • 5Built-in cushioning on both ends for smooth operation and reduced impact.
Product Details
CDS1F140TN-300
Auto Switch
Without Auto Switch
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 140 mm