CDS1F140-250-M9BL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1F140-250-M9BL
Key Features
  • 1Rod side flange mounting style for secure and stable installation.
  • 2140mm bore size and 250mm standard stroke for powerful and precise motion control.
  • 4Cushioning on both sides for smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 5Compatible with DC10~28V, offering flexibility in power supply options.
Product Details
CDS1F140-250-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 140 mm