CDS1F125-1200
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1F125-1200
Key Features
  • 1Rod side flange style ensures secure mounting and stability in demanding applications.
  • 2125mm bore size provides high force output for heavy-duty operations.
  • 3Standard 1200mm stroke offers extended reach for versatile industrial use.
  • 4Built-in cushioning on both sides for smooth and controlled motion.
  • 5Compatible with Rc port thread type for easy integration into existing systems.
Product Details
CDS1F125-1200
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Suffix For Cylinder2
With Cushion In Both Sides(Air-hydro Type Has Nocushion.)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Stroke Adjustment Symbol
None
Suffix For Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 1200 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 125 mm