CDS1D160TN-350-XB5
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1D160TN-350-XB5
Key Features
  • 1Double clevis mounting style ensures secure and stable installation.
  • 2160mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 3NPT port threads offer reliable and leak-proof connections.
  • 4Standard 350mm stroke with cushioning on both sides for smooth operation.
  • 5Oversized rod (XB5) enhances durability and load-bearing capacity.
Product Details
CDS1D160TN-350-XB5
Made To Order
Oversized Rod Cylinder
Cylinder Stroke
Standard Stroke 350 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 160 mm