CDS1BN140-50J
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDS1BN140-50J
Key Features
  • 1Non-lube design reduces maintenance needs and ensures smooth operation.
  • 2140mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 350mm stroke length offers precise and controlled movement.
  • 4Rc port thread ensures secure and leak-free connections.
  • 5Nylon tarpaulin construction enhances durability and resistance to wear.
Product Details
CDS1BN140-50J
Suffix For Cylinder
Nylon Tarpaulin
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 140 mm