CDQSYB16-20DCM-M9PV
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSYB16-20DCM-M9PV
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 216mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 4Solid-state auto switch (M9PV) with indicator light for easy monitoring.
  • 5Supports multiple DC voltages (5V, 12V, 24V) for flexible integration.
Product Details
CDQSYB16-20DCM-M9PV
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm