CDQSLC12-50DC-M9BSAPC
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSLC12-50DC-M9BSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact foot style (LC) for space-saving installation in tight layouts.
  • 3Rubber bumper (Option C) ensures smooth operation and reduced impact at stroke ends.
  • 5Standard 50mm stroke with durable construction for reliable performance in industrial applications.
Product Details
CDQSLC12-50DC-M9BSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper(Long stroke:Standard)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm