CDQSL16-90DCM
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSL16-90DCM
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor attachment and position detection.
  • 2Foot mounting style (L) ensures stable and secure installation.
  • 316mm bore size provides optimal force for compact automation tasks.
  • 490mm stroke length offers precise linear motion control.
  • 5Rubber bumper and male thread rod end (CM option) enhance durability and connectivity.
Product Details
CDQSL16-90DCM
Auto Switch
Without Auto Switch
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm