CDQSL16-50DCM-M9BWL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSL16-50DCM-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 50mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Includes rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability.
  • 42-color solid-state auto switch with 3m lead wire for easy installation and monitoring.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) for flexible power supply options.
Product Details
CDQSL16-50DCM-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm