CDQSL16-20DM-M9N
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSL16-20DM-M9N
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 20mm stroke for compact yet powerful performance.
  • 3Solid-state auto switch (NPN) with indicator light for easy monitoring.
  • 4Rod end male thread for secure and versatile mounting options.
  • 5Standard foot-style mounting ensures easy installation and stability.
Product Details
CDQSL16-20DM-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm