CDQSL12-30DCM-M9BVL
In Stock
Last updated: 2026/5/11
SMC CDQSL12-30DCM-M9BVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 212mm bore size and 30mm standard stroke for compact yet powerful performance.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate feedback and easy monitoring.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced durability and easy installation.
  • 5DC24V compatible (10~28V range) with a 3m lead wire for flexible integration.
Product Details
CDQSL12-30DCM-M9BVL
Made To Order
Standard
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm